Gumiabroncsok címkézése
Új EU-s gumiabroncs-címkézés: Mit jelent ez a számomra?

Változás jó irányba
Egy gyors rápillantás
Mostantól képes lesz a gumiabroncsokat 3 alapvető kritérium alapján összevetni:
- Üzemanyag-fogyasztás (mivel bármilyen hihetetlen, de minden ötödik tanknyi üzemanyagot a gumiabroncsok fogyasztják el)
- Tapadás nedves úton (kulcsfontosságú biztonsági tényező)
- A gumiabroncs külső zaja (a gumiabroncsaink úton való gördülésének zaja, a járművön kívülről hallgatva)
Az új törvény a 2012. július 1-jén vagy azt követően gyártott új személygépkocsikra, kisteherjárművekre, tehergépkocsikra, buszokra és távolsági buszokra felszerelt összes gumiabroncsra is vonatkozik.
A gumiabroncsok összehasonlítása nem csak az árról szól…
Amikor gumiabroncsot vásárolunk, tényeket szeretnénk – gyorsan. Objektív információkra van szükségünk azzal kapcsolatban, milyen hatással van a választásunk a biztonságunkra, a bolygóra és a körülöttünk lévőkre. A Michelin úgy véli, hogy az új címkék bevezetése a megfelelő irányba tett lépés. Az Önök számára ennek azt kell jelentenie, hogy a gumiabroncsok általános teljesítménye egyre jobb és jobb lesz.
- 1. Üzemanyag-takarékosság összehasonlítása
- Az ábra segítségével megtekintheti, milyen teljesítményt nyújt egy adott gumiabroncs az üzemanyag-megtakarítás tekintetében.Az üzemanyag-hatékonyság osztályozása A-tól (a leghatékonyabb) a G-ig (a legkevésbé hatékonyabb) terjed.Megtakaríthat akár 300 eurót vagy 80 liter üzemanyagot a gumiabroncsok teljes élettartama során. Ez A-osztályú abroncsokkal felszerelt, 80 km/h sebességgel haladó gépkocsira vonatkozik – az ilyen gépkocsi 7,5%-kal kevesebb1 üzemanyagot használ fel, mint a G-osztályú abroncsokkal felszerelt gépkocsi.Az eredmények a gépkocsi típusától vagy az időjárási viszonyoktól függően eltérőek lehetnek, de bizonyítottan jelen van a teljesítmény terén tapasztalható eltérés.
- 2. Nedves úton való fékezés összehasonlítása
- Ez az ábra a gumiabroncsok osztályozását mutatja a nedves úton való fékezés hatékonysága alapján. A teljesítmény az A-osztálytól (a legbiztonságosabb, a legrövidebb távolságon belül megálló) a G-osztályig (a legkevésbé biztonságos, a leghosszabb féktávolságokkal) terjed.Akár 4 autóhossznyival rövidebb féktávolság. Az A-osztályú gumiabroncsokkal felszerelt, 80 km/h sebességgel haladó gépkocsi megállási távolsága akár 18 méterrel vagy 30%-kal rövidebb1 lehet a G-osztályú abroncsokkal felszerelt gépkocsi megállási távolságánál.
3. A külső zajszint összehasonlítása Az ábra a gumiabroncs zajszintjét mutatja decibelben (dB). A 3 zajszint jelből álló piktogram azt mutatja, hogyan viszonyul ez a szint a jövőbeni európai határértékekhez. A gépkocsin kívül hallható zaj nem feltétlenül van összhangban a gépkocsi belsejében hallható zajjal.
3 zajszint jel = magas zajszint, de megfelel a jelenlegi EU-szabályoknak
2 zajszint jel = átlagos zajszint, a jövőbeni határérték és az alatt 3 dB közötti tartomány
1 zajszint jel = alacsony zajszint, több mint 3 dB értékkel a jövőbeni határérték alatt
Mi más számít még a gumiabroncsok kiválasztása során?
A címkézés megfelelő kiindulási pont, de van 3 másik, legalább ilyen fontos teljesítménytényező:
A gumiabroncs élettartama: a hosszabb élettartamú gumiabroncs hosszú távon kevesebbe kerülhet. A megfelelő gumiabroncs akár több mint egy évvel hosszabb használatot is jelenthet egy másik gumiabroncshoz képest.
Úttartás kanyarban: a balesetek 25%-a2 kanyarban történik.
Száraz út: a balesetek 70%-a2 száraz úton történik.
Vajon ki kínál olyan gumiabroncsokat, amelyek az összes fontos teljesítményt kínálják…?
Mérnökeink több mint 120 éve úttörő munkát végeznek és tökéletesítették a gumiabroncsainkat, amelyek kínálják ezeket a fontos teljesítménytényezőket, ahogyan az új címkéken feltüntetett 3 tényezőt is. A Michelin révén Ön élvezheti a teljesítménytényezők optimális egyensúlyát – anélkül, hogy bármilyen kompromisszumot kéne kötnie.
Azt szeretné, ha a gumiabroncsai jobb üzemanyag-hatékonyságot és nagyobb biztonságot nyújtanának?
Ebben Önnek is szerepe van…
Maguk a gumiabroncsok is fontosak, de Ön mint a gépkocsi vezetője is változtathat a dolgokon.
Öko-vezetés: ha óvatosan bánik a gázpedállal, hosszabb távon jelentős üzemanyag-megtakarítást érhet el.
Megfelelő abroncsnyomás: az abroncsnyomást ellenőrizze rendszeresen, hogy minimális legyen a gördülési ellenállás miatt fellépő energiaveszteség, valamint optimális legyen a nedves úton való tapadás.
Követési távolság megtartása: ha megfelelő követési távolságot tart az Ön előtt lévő gépkocsitól, azzal csökkentheti a baleset kockázatát.
1Az 1222/2009/EK rendelet által előírt vizsgálati módszerekkel összhangban mért teljesítmény. Az Európai Bizottság SEC (2008) 2860 hatástanulmánya.
2 Verkehrsunfallforschung (VUFO) és a Drezdai Műszaki Egyetem: 10 000 baleset elemzése 10 év során.
Lásd az új európai jogszabályt: http://ec.europa.eu/energy/efficiency/tyres/labelling_en.htm